ان اف تی (NFT) چیست و چه نقشی در دنیای متاورس دارد؟

ان اف تی (NFT) چیست و چه نقشی در دنیای متاورس دارد؟

ان اف تی (NFT) چیست و چه نقشی در دنیای متاورس دارد؟

متاورس (Metaverses) یک دنیای دیجیتالی است که با ورود به آن می‌توانید تجربه‌هایی مشابه با دنیای واقعی داشته باشید. برای مثال در بعضی متاورس ها کاربران قادر به راه‌اندازی کسب و کار هستند و برای خوشگذرانی می‌توانند به کنسرت هنرمند مورد علاقه‌شان بروند! کاربران حتی می‌توانند چند قطعه از زمین این دنیاهای مجازی را هم خریداری کنند و هر آنچه دوست دارند را در آن بسازند.

همانند یک شهربازی مجازی بدون محدودیت در اندازه و خلاقیت، کاربران در متاورس قادر به حرکت یکپارچه از یک مکان به مکان دیگر به همراه هزاران نفر دیگر، درون یک دنیای دیجیتال هستند. به لطف استفاده از کریپتو و بهره بردن از مفهوم توکن‌های غیر مثلی)ان اف تی – (NFT متاورس چیزی متفاوت و فراتر از واقعیت مجازی است.

هدف از ساخت متاورس چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت که متاورس‌ها سعی دارند با استفاده از فناوری‌های بلاک چین، واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و شبکه‌های اجتماعی، دنیاهایی را به وجود بیاورند که مردم به گذراندن زمان در آن علاقه داشته باشند. این دنیاهای دیجیتال معمولا اقتصاد دیجیتالی خاص خود را هم دارند و یک تجربه کاربری خاص به وجود می‌آورند. بنابراین در آینده‌ای نه چندان دور ممکن است به جای خرید لباس جدید برای خودتان، تصمیم بگیرید برای آوتارتان (کاراکتر دیجیتالی که در یک متاورس ایجاد کرده‌اید) لباس بخرید و به جای خرید یک نقاشی زیبا برای دیوار اتاقتان،‌ یک اثر هنری دیجیتالی را برای گالری دیجیتالی خود خریداری کنید.

متاورس یک ایده نسبتا جدید است و دیدگاه‌های مختلفی در مورد آن و نقشی که در زندگی مردم ایفا خواهد کرد، وجود دارد. شرکت فیس بوک با تغییر دادن نام خود به متا (Meta) نشان داد که حساب ویژه‌ای روی متاورس باز کرده و به دنبال ایجاد یک دنیای دیجیتال است. اما متا تنها شرکت بزرگی نیست که نسبت به این نوآوری علاقه نشان داده و به احتمال زیاد بعدها شاهد عرضه متاورس های اختصاصی غول‌هایی مانند گوگل و مایکروسافت هم خواهیم بود.

در نهایت مهم‌ترین عاملی که موجب محبوبیت متاورس و دنیای‌های مجازی شده،‌ خود کاربران هستند. به نظر می‌رسد که امروزه مردم علاقه دارند شخصیت خود را از طریق یک آواتار دیجیتالی ابراز کنند و در کنار افرادی که ممکن است در واقعیت هزاران کیلومتر از آنان دور باشند، فعالیت‌های اجتماعی انجام دهند. بنابراین شرکت‌های بزرگ هم به منظور تامین نیاز کاربران، این دنیاهای مجازی را خلق خواهند کرد و این موضوع باعث به وجود آمدن رقابتی خواهد شد که به پیشرفت فناوری واقعیت مجازی منجر می‌شود.

در حال حاضر رویای زندگی در دنیای دیجیتالی که باعث می‌شود دنیای واقعی را فراموش کنید، دست‌‌ یافتنی‌تر از همیشه است.

توکن های ان اف تی چه کاربردی در متاورس خواهند داشت؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، متاورس ها اقتصاد خاص خودشان را دارند و امکان خرید کالا، زمین و… را فراهم می‌کنند. اما یک کاربر چگونه می‌تواند مالک چیزی باشد که جسم فیزیکی ندارد و فقط به صورت دیجیتالی قابل دسترس است؟ اینجاست که توکن‌های ان اف تی وارد ماجرا می‌شوند.

یک توکن غیر مثلی یا NFT نوعی توکن رمزنگاری شده روی یک بلاک چین است و یک دارایی منحصربه‌فرد را نمایش می‌دهد. دارایی مورد نظر ممکن است خود دیجیتالی باشید یا ورژنی توکن شده از یک دارایی ملموس در دنیای واقعی به شمار برود. از آن جایی امکان معاوضه توکن های غیر قابل تعویض با یکدیگر وجود ندارد، می‌توان از آن‌ها در دنیای صفر و یک به عنوان اثبات اصالت و مالکیت بهره برد.

بنابراین اگر در یک متاورس زمین بخرید، در واقع توکن ان اف تی آن قطعه زمین را خریداری کرده و مالک آن هستید. با توجه به ماهیت این نوع توکن، با در اختیار داشتن آن، سند مالکیت زمین را در اختیار دارید. اگر هم بخواهید این زمین را به فروش برسانید، کافیست پس از دریافت مبلغ مورد نظرتان آن توکن را به کیف پول خریدار انتقال دهید. البته بعضی متاورس فروشگاه‌های اختصاصی دارند و شما می‌توانید آیتم خود را در آنجا به مزایده بگذارید تا بهترین قیمت ممکن را دریافت نمایید.

پروژه گالا یک نمونه خوب از کاربرد NFT در یک متاورس است. گالا گیمز می‌خواهد صنعت گیمینگ را متحول کند. این یک پلتفرم ساخت بازی‌های غیر متمرکز روی بلاک چین است و به لطف بهره بردن از توکن‌های غیر مثلی امکان مالکیت اشیا و دارایی‌های درون بازی‌ها را برای بازیکنان فراهم می‌کند. از طرفی در حال حاضر توجه سرمایه گذاران به مفهوم متاورس و پروژه‌های مربوط به آن جلب شده است. در این میان یک ارز دیجیتال که رشد زیادی را تجربه کرد و هنوز پتانسیل بالایی براش رشد خیلی بیشتر دارد GALA است. خرید ارز دیجیتال گالا با توجه به آینده روشن حوزه متاورس می‌تواند سرمایه گذاری بسیار خوبی باشد.

وبسایت رسمی این پروژه اعلام کرده که بیش از 1.3 میلیون کاربر فعال دارد و تاکنون بیش از 26 هزار واحد ان اف تی به فروش رسانده است. در ضمن گران‌قیمت‌ترین توکن NFT که از طریق پلتفرم گالا به فروش رسیده نیز تقریبا 3 میلیون دلار ارزش داشته است. بنابراین می‌توان گفت که ان اف تی راهی امن برای کاربران به وجود آورده تا مالکیت کامل آیتم‌های یک بازی یا زمین‌های یک جهان مجازی را به دست بیاورند. به عبارتی دیگر، NFT با کمک فناوری بلاک چین کنترل بازی و آیتم‌های آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

سخن پایانی

متاورس اکنون در مراحل اولیه توسعه قرار دارد و در حال حاضر نمی‌توان هیچ حد و مرزی برای پیشرفت آن در نظر گرفت. دنیاهای مجازی دیگر چیزی نیستند که فقط در فیلم های علمی تخیلی دیده شوند و احتمال این که طی 10 سال آینده شاهد عرضه شدن دنیاهایی مانند «بازیکن شماره یک آماده» (Ready Player One) باشیم هم چندان دور از ذهن نیست! از طرف دیگر به نظر می‌رسد که مردم هم به متاورس ها علاقه دارند و پتانسیل رشد این فناوری بسیار بالاست.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *